Antalya Valisi Muammer TÜRKER Makamında Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneği (AKATÜB) Heyetini Kabul Etti

 

21 Ocak 2016, Antalya,

Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneği (AKATÜB) Başkanı Alim Aligil, Başkan Vekili Ramiz Hüseyin, Başkan Yardımcısı Ali Kamilcihan, Genel Sekreteri Celal Culfa ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Meclis Üyesi Alibek Aslan Antalya Valisi Muammer TÜRKER’i makamında ziyaret ettiler.

Ziyadesiyle samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaret esnasında Sayın Valimiz Muammer TÜRKER’e Antalya ilimizde yaşayan Ahıskalı Türkler ile ilgili gerekli bilgiler sunuldu.

Görüşme sırasında Ahıskalı Türkler ile ilgili genel olarak son gelişmeler de değerlendirildi. Özellikle, Devletimizin uyguladığı programla Ukrayna’nın iç savaş durumunda olan doğu bölgelerinden 25 Aralık 2015 tarihinde 90 Ahıskalı Türk ailesinin iskanlı göçmen olarak Erzincan’a getirilmesinin ve şu anda uygulanan program kapsamında 605 ailenin Erzincan’a ve 72 ailenin de Bitlis’in Ahlat ilçesine yerleştirileceğiyle toplam 677 Ahıskalı Türk ailesinin Türkiye’de iskan edileceğinin çok büyük tarihi önemi vurgulandı. Bundan dolayı, AKATÜB Heyeti Ahıskalı Türklerin çok müteşekkir ve minnettar olduklarını ifade etti.

Ayrıca, son zamanda Antalya’da Ahıskalı Türk göçmenleri için ikamet izinleri ile ilgili işlemlerin önceki 1,5 – 2 seneye nazaran daha düzenli ve basitleştirilmiş şekilde yapılmasından dolayı AKATÜB Heyeti Sayın Valimiz Muamer TÜRKER’e camiamızın büyük teşekkürlerini iletti.

Bununla birlikte, AKATÜB Heyeti devam eden vatandaşlık, çalışma izni ve diploma denklikleri gibi sorunların Ahıskalı Türk göçmenlerini özellikle sosyo-ekonomik, eğitim, iş bulma, adaptasyon ve topluma entegre olma açısından çok olumsuz etkilediğini de dile getirdi.

AKATÜB Heyeti Devlet büyüklerimizin, milletvekillerimizin, yetkili bürokratlarımızın, gerekli kamu kurum ve kuruluşlarımızın iradesiyle ve desteğiyle bu sorunların kısa bir zaman içerisinde çözüleceğine dair Ahıskalı Türklerin ümit ettiklerini ve AKATÜB’ün camiamızın içinde birlik ve beraberlik sağlamak suretiyle mevcut sorunların aşılabilmesi için gerekli dialogu, temasları ve çalışmaları sürdüreceğini ifade etti.

Sayın Valimiz Muammer TÜRKER sivil toplum kuruluşu olarak AKATÜB’ün çalışmalarının önemli ve yararlı olduğunu vurgulayarak Ahıskalı Türklerin sorunlarının çözülebilmesi için elinden geleni yapacağını ve bundan sonra da gerekli desteği göstereceğini ifade etti.

Ziyaret sonunda Sayın Valimiz Muammer TÜRKER’e Ahıskalı Türklerin sorunlarını, taleplerini ve beklentilerini içeren Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneği (AKATÜB) Bildirgesi takdim edildi.

Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneği (AKATÜB) olarak Sayın Valimiz Muammer TÜRKER’e Ahıskalı Türklerin sorunlarıyla çok büyük samimiyet ve hassasiyet ile ilgilendiğinden ve zamanını ayırıp bizleri kabul ettiğinden dolayı camiamız adına büyük hürmetimizi ve teşekkürlerimizi bildiririz.