Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu Ahıskalı Türkleri Kabul Etti

Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneği (AKATÜB) Başkanı Alim Aligil, Başkan Vekili Ramiz Hüseyin, Başkan Yardımcısı Ali Kamilcihan ve Genel Sekreter Celal Culfa Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu’nu ziyaret etti. Görüşme esnasında Sayın Valimiz Mehmet Kurdoğlu ve AKATÜB Heyeti Ahıskalı Türkler ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdiler. Devletimizin uyguladığı programla Ukrayna’nın sıkıntılı olan doğu bölgelerinden 25 Aralık 2015 tarihinde 90 Ahıskalı Türk ailesi iskanlı göçmen olarak Erzincan’a getirildi. Şu anda uygulanmada olan programa göre 605 aile Erzincan’a ve 72 aile de Bitlis’in Ahlat ilçesine getirilmek suretiyle toplam 677 Ahıskalı Türk ailesi Türkiye’de iskan edileceklerdir. Bundan dolayı, AKATÜB Heyeti Ahıskalı Türklerin çok müteşekkir ve minnettar olduklarını ifade etti. Ayrıca, son aylarda Antalya’da Ahıskalı Türk göçmenlerine ikamet izinlerinin önceki yaklaşık 1,5 seneye nazaran daha düzenli ve kolay şekilde verilmesinden dolayı AKATÜB Heyeti Sayın Valimize camiamızın teşekkürlerini iletti.
Bununla birlikte, AKATÜB Heyeti vatandaşlık ve çalışma izni sorunlarının devam ettiğini ve bu sorunların Ahıskalı Türk göçmenlerini özellikle sosyo-ekonomik ve topluma entegre olma açısından çok olumsuz etkiliyor olduğunu ifade etti.
Lakin, tüm sıkıntılara rağmen, AKATÜB’e göre, Ahıskalı Türkler devlet büyüklerimizin desteği ile problemlerinin çözüleceğine inanıyor ve devamlı şekilde yetkili devlet büyüklerimiz ve gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile dialog içinde olmak suretiyle mevcut olan sorunlarının aşılacağını ümit ediyorlar.

Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneği (AKATÜB) olarak Sayın Valimiz Mehmet Kurdoğlu’na Ahıskalı Türk göçmenlerine her zaman yardımcı ve destek olmaya çalıştığından, çok samimi ve duyarlı davrandığından dolayı büyük hürmetimizi ve teşekkürlerimizi bildiririz.