“SÜRGÜNE UĞRAMIŞ AHISKALI TÜRKLERİN ANAVATAN TÜRKİYE’YE DÖNÜŞÜ: SORUNLAR VE YENİ UFUKLAR” FORUMU VE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ PROGRAMI DÜZENLENDİ

20 Kasım 2016, Antalya; 
Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonunda Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneği (AKATÜB) tarafından “Sürgüne Uğramış Ahıskalı Türklerin Anavatan Türkiye’ye Dönüşü: Sorunlar ve Yeni Ufuklar” Forumu ve Kültür Etkinlikleri Programı düzenlendi. 

Gerçekleştirilen Foruma Antalya’da yaşayan Ahıskalı Türk hemşerilerimizle birlikte Bursa Birleşik Ahıskalı Türkler Derneği Temsilcileri (Hasan Memetoğlu ve beraberindeki heyet), Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Kurucu Üyesi, DATÜB Meclis Üyesi ve Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Eski Başkanı Sn. Murafaddin Sakimov, DATÜB Meclis Üyesi ve Azerbaycan Ahıska Türkleri “VATAN” Cemiyeti Eski Başkanı Sn. Şemseddin Server, DATÜB Meclis Üyesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sn. Rüstem Mürseloğlu, Bursa Ahıska Türkleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Veysel Veysel, Antalya Valiliği Görevlileri, Antalya İl Göç İdaresi Müdürlüğü Görevlileri, Milliyetçi Hareket Partisi Antalya İl Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyeleri, 15 Temmuz Darbe Girişimi esnasında şehit olan polis memuru Muhammet Oğuz Kılınç’ın annesi ve babası: 15 Temmuz Vatan Şehitleri, Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği Başkanı Sn. Meltem Kılınç, Emniyet-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Polis Aileleri Birliği Asbaşkanı Sn. Zeki Kılınç, Antalya Birlik ve Kardeşlik Platformu Başkanı Sn. Cafer Bayraktar ve beraberindeki platform üyeleri, Antalya Konyalılar Derneği Başkan Yardımcısı Sn. Nihal Poyraz, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Arş. Gör. Sn. Damla Mursül, sivil toplum temsilcileri ve basın mensupları katıldılar.
AKATÜB adına konuşma yapan Başkan Vekili, Hukukçu, Ramiz Hüseyin tüm terör örgütlerini şiddetle kınadıklarını, FETÖ tarafından haince düzenlenen 15 Temmuz Darbe Girişimi esnasında şehit düşenler ve Anavatanımız Türkiye uğrunda tüm şehit olanlar için Allah’tan rahmet dilediklerini, onları şükranla ve minnetle andıklarını ifade etti. Ayrıca, 72 yıl önce, 14-15 Kasım 1944’te başlayan Ahıskalı Türklerin sürgün edilişi esnasında hayatını kaybedenlere Cenab-ı Allah’tan rahmet dilendi.
Forumun konusuyla ilgili birçok meseleye değinen Sn. Ramiz Hüseyin, sürgüne uğramış Ahıskalı Türklerin günümüzde 10’dan fazla çeşitli ülkelerde yaşadıklarını, Türkiye’yi Anavatan olarak gördüklerini ve bu şekilde kabul ettiklerini, bunun yanında Ahıska’yı ise Anavatan topraklarından koparılmış ve çalınmış bir vatan toprağı olarak görülmesi gerektiğini ifade etti. Bu bakımdan, Ahıskalı Türkler Anavatan Türkiye’ye göç ettikleri zaman yabancı statüsünde veya sıradan göçmenler olarak değil, kendi öz Vatanına dönüş yapan vatandaşlar olarak kabul edilmelidirler diye görüş ifade edildi.
Ayrıca, Ahıskalı Türklerin Türkiye’de karşılaştıkları sorunlara değinen Sn. Ramiz Hüseyin vatandaşlık, ikamet izni, diploma denklikleri, çalışma izni ve sosyal sorunlarının 2 Temmuz 1992 tarihli ve 3835 sayılı Ahıska Türklerinin Türkiye’ye Kabûlü ve İskanına Dair Kanun’un uygulanması suretiyle çözülmesi gerektiğini vurguladı. Bununla birlikte, yurt dışında yaşayan Ahıskalı Türkler için yine 3835 sayılı kanuna dayanılarak gerekli kurumlar ve yetkili makamlar tarafından kabul edilebilir 5-10-15 yıllık iskanlı göç programları esasında Türkiye’nin kuzey-doğu illerine (Ardahan, Kars, Artvin başta olmak üzere bunlarla Erzurum gibi sınır bağı olan diğer illere de) 100 binden 150 bine kadar Ahıskalı Türklerin planlı şekilde getirilip yerleştirilmeleri önerildi; bu geniş kapsamlı programın düşünülüp tasarlanmasının ve kabul edilip hayata geçirilmesinin geleceğe yönelik mühim ve her açıdan faydalı olacağı arz edildi.
Forumda, Bursa’da yaşayan Ahıskalı Türkler adına konuşan Sn. Şemseddin Server ve Sn. Veysel Veysel Ahıskalı Türklerin Türkiye’deki sorunlarının en kısa zamanda çözülmesi gerektiğini, bu konuyla ilgili gerekli çalışmaların bir an önce tamamlanması gerektiğini vurguladılar. Bunun yanında Sn. Server ve Sn. Veysel günümüzde Ahıskalı Türk STK’lar arasında kendisini üst çatı kuruluş olarak tanımlayan Dünya Ahıska Türkleri Birliği’nin (DATÜB’ün) Yönetim Kurulunun üstlendiği misyon, görev, vazife ve taahhütlerin yerine getirilmediğini ve işlevsel niteliklerinin kaybedildiğini ifade ederek DATÜB Yönetiminin Ahıskalı Türkleri hayal kırıklığına uğrattığının altını çizdiler.
Bununla birlikte, Sn. Server ve Sn. Veysel tarafından Bursa’da yaşayan Ahıskalı Türklerin parçalanmışlığının giderilmesi için kurulan Bursa Birleşik Ahıskalı Türkler Derneği’nin ve birliğin temin edilmesini hedefleyen bu çatının altında Bursa’da yaşayan Ahıskalı Türklerin toplanmasının, camiamızın birlik ve beraberlik ilkelerine bağlı kalmak suretiyle hareket etmesinin gerektiği ifade edildi. 
Konuşma yapan Sn. Cafer Bayraktar, Sn. Meltem Kılınç, Sn. Zeki Kılınç, Sn. Ahmet Güler (Antalya İl Göç İdaresi Müdürlüğü Uzmanı) ve diğer konuşmacılar göçmen Ahıskalı Türklerin Antalya’da ve diğer illerde çok iyi seviyede uyum sağladıklarını, Türkiye’nin Ahıskalı Türkler için Anavatan olduğunu, Ahıskalı Türklerin problemlerinin çözülmesi gerektiğini dile getirdiler. 
Forum sonrasında gerçekleşen Kültür Etkinlikleri Programı esnasında Ahıska-Kafkas dans gösterisi yapıldı ve akabinde katılımcılara Kırgızistan’da Ahıskalı Türkler tarafından çekilmiş sinema filmi izletildi. 

Akdeniz Ahıskalı Türkler Birliği Derneği (AKATÜB) olarak tüm katılımcılara ve etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederiz.BASINDA:

http://m.haberler.com/ahiskali-turkler-forumu-8979216-haberi/

http://m.sondakika.com/haber/haber-ahiskali-turkler-forumu-8979953/
http://www.habertam.com/guncel/ahiskali-turkler-forumu-313922